Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
08.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,00 (+ 1,22%), kukurydza SIE20 - 173,75 (+ 1,16%), rzepak SIE20 - 385,00 (+ 0,85%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.07.2020 13:41 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Sprzedaż bydła rzeźnego w korzystnych cenach - GIEŁDA BYDŁA, proste narzędzie portalu CenyRolnicze.pl

Uzyskanie optymalnej ceny za odstawiane do punktu skupu płody rolne, czy wyhodowane zwierzęta to jeden z najtrudniejszych elementów pracy rolnika. Paradoksalnie mimo największego wysiłku i ryzyka włożonego w produkcję żywności, gospodarz w łańcuchu dostaw od pola/obory do stołu otrzymuje proporcjonalnie najmniej pieniędzy przy jednocześnie najdłuższym czasie oczekiwania na zwrot inwestycji.

Po drodze przetwórcy i rzesze pośredników zgarniają największe marże przy jednocześnie najmniejszym wkładzie swych zasobów.

Wiele mówi się o zmniejszeniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, w której rolnik usytuowany jest najniżej w hierarchii, ale nie oszukujmy się - nikt niczego za gospodarza nie zrobi, jeśli ten sam nie weźmie sprawy w swoje ręce.

Duża, jednorodna partia towaru to już pierwszy krok do uzyskania wyższej ceny za ten sam produkt. Jednak dzwoniąc do punktu skupu (np. bydła) hodowca automatycznie staje się petentem, wysyłając sygnał rozmówcy że ma do niego sprawę, czyli że jest od niego zależnym (chce odstawić bydło w określonym czasie, czyli istnieją czynniki, które wywierają na nim presję działania).

My odwróciliśmy tą sytuację, tworząc nie zwykle prosty system "Zgłaszania chęci zakupu/sprzedaży towarów rolnych". Polega on na tym, że rolnik wypełnia krótki formularz zgłoszeniowy, który następnie rozsyłany jest automatycznie do podmiotów zajmujących się skupem bądź sprzedażą określonego asortymentu.

 

PRZYKŁAD: Hodowca bydła mający na sprzedaż 7 byków hf ważących średnio 750 kg.

 

Z poziomu każdej strony portalu CenyRolnicze.pl hodowca klika na pomarańczową zakładkę "Zgłoś chęć zakupu/sprzedaży" przyklejoną centralnie do prawej ramki monitora (komputer) lub do dolnej ramki ekranu (urządzenia mobilne - telefony). Następnie wybiera z rozwijanej listy "Byki, jałówki, krowy - sprzedaż", co powoduje wyświetlenie się tematycznego formularza, który wypełnia (Ryc. 1).

gielda bydla portalu ceny rolnicze pl

Ryc. 1

Po uzupełnieniu wszystkich danych naciska przycisk "Wyślij". Żeby uwiarygodnić zgłoszenie, system wysyła na podany w zgłoszeniu adres email link aktywacyjny, który należy kliknąć, by cały proces mógł się rozpocząć.

 

W jednej chwili współpracujące z portalem CenyRolnicze.pl zakłady mięsne, ubojnie i pośrednicy otrzymują na swoją skrzynkę mailową informację, że jest hodowca z województwa X, powiatu Y i kodu pocztowego Z, który oferuje do sprzedaży 7 byków w typie użytkowym hf i w wadze 750 kg. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że hodowca pozostaje cały czas anonimowy (nie podaje przecież ani imienia i nazwiska, ani adresu, a tylko informacje niezbędne dla ustalenia ogólnych kosztów logistycznych dla potencjalnego klienta).

 

I mimo, że to rolnik wychodzi z inicjatywą (zgłasza informację o chęci sprzedaży bydła), to właśnie potencjalny skupujący dzwoni lub pisze email do niego z propozycją przeprowadzenia transakcji. Ten prosty mechanizm niweluje przewagę kontraktową kupującego i daje szansę gospodarzowi na uzyskanie wyższej ceny, gdyż to do niego dzwonią telefony z propozycją kupna, a nie odwrotnie.

Na zasadzie selekcji hodowca umawia się na wycenę z jego zdaniem najlepszymi oferentami i już na miejscu negocjuje warunki.

 

Od początku tego roku za pośrednictwem naszego systemu zaoferowano do sprzedaży 5053 sztuk bydła w 577 zgłoszeniach, co oznacza że hodowcy zgłaszają jednorazowo średnio 9 zwierząt do uboju. Miesięcznie daje to około 562 sztuk bydła. W skali kraju nie jest to wiele, ale z miesiąca na miesiąc obserwujemy zwiększenie liczby zgłoszeń oraz zadowolonych producentów żywca wołowego. A co najważniejsze, Ci którzy raz skorzystają z naszego narzędzia, wracają do niego później już regularnie.

Na koniec należy dodać że system jest całkowicie bezpłatny, a korzyści producentów bydła rzeźnego sięgają nawet kilkuset złotych na 1 sztuce w porównaniu z tradycyjnym sposobem sprzedaży.

 

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej platformy!