Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 czerwca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9121 EUR EUR - 4,3859 GBP GBP - 4,9186 DKK DKK - 0,5884
Archiwum
03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 02.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,25 (- 1,21%), kukurydza CZE20 - 171,00 (+ 1,48%), rzepak SIE20 - 373,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Ubezpieczenie od suszy wycofane i obcięcie rządowej dotacji do umów o 340 mln zł

Rolnicy regularnie zgłaszają problemy dotyczące funkcjonowania systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Podkreślają, że zakłady ubezpieczeń dążą do takiej interpretacji polisy ubezpieczeniowej, aby uniknąć wypłaty odszkodowań. Problemem jest też wycofanie ubezpieczenia od suszy, co miało miejsce z początkiem kwietnia br. Co więcej, dotacja z budżetu do umów ubezpieczeń zmalała z 970 mln zł do 630 mln zł.

 

Jak przypomina Jarosław Sachajko w interpelacji poselskiej skierowanej do ministra rolnicywa, wprowadzone w zakresie ubezpieczeń rolniczych zmiany stanu prawnego miały zachęcać rolników do zawierania umów ubezpieczeniowych obejmujących większą liczbę czynników ryzyka, a powszechność korzystania z ubezpieczeń miała doprowadzić do spadku wysokości składek. Jak wiadomo, umowy dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych zawierane są do wyczerpania limitu dopłat na dany rok, a wysokość dopłat określana jest corocznie w drodze rozporządzenia. Ubezpieczający opłaca natomiast składkę pomniejszoną o kwotę dopłaty.

 

- Jednakże rolnicy zwracają uwagę na szereg trudności i problemów, z jakimi się stykają w praktyce zawierania i egzekwowania umów ubezpieczenia. Mimo powszechności ubezpieczeń brakuje świadomości zakresu zawieranych umów ubezpieczeniowych. Często treść umowy ubezpieczenia nie jest wystarczająco precyzyjna, a istotne jej postanowienia umieszczane są w ogólnych warunkach umowy, co utrudnia rolnikom zorientowanie się w całokształcie zawartej umowy - zauważa poseł Sachajko.  

 

Jak pisze parlamentarzysta, rolnicy zwracają uwagę na niedostateczne doprecyzowanie przepisów w omawianej materii, jak również na brak należytego wsparcia z budżetu państwa. Dla przykładu ubezpieczenie od huraganu i deszczu nawalnego nie daje dostatecznego zabezpieczenia i ochrony, gdy opady nie uszkodziły istotnie samych roślin, a jedynie uniemożliwiły ich zbiór. Takich przypadków w latach ubiegłych było bardzo wiele. Pomimo zawartych umów ubezpieczenia rolnicy pozostawali bez odszkodowań.

 

- Rolnicy podkreślają, że zakłady ubezpieczeń dążą do takiej interpretacji polisy ubezpieczeniowej, aby uniknąć wypłaty odszkodowań. Niestety obecny stan prawny nie przeciwdziała takim praktykom - stwierdza Sachajko, który jest przewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa. Niepokojące jest także to, że dotacja z budżetu państwa do umów ubezpieczeń zmalała z 970 mln zł do 630 mln zł. Problemem jest też wycofanie ubezpieczenia od suszy, co miało miejsce z początkiem kwietnia br.

 

Poseł Sachajko pytał w interpelacji do ministra rolnictwa, czy rozważa się wprowadzenie mechanizmu szacowania szkód przez niezależnego rzeczoznawcę oraz ujednolicenie zakresu ubezpieczenia. W swoim wystąpieniu parlamentarzysta próbuje się również dowiedzieć, ile wynosi średni koszt ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. - Proszę o wyjaśnienie drastycznych różnic w cenach polis ubezpieczeniowych w zależności od zakładu ubezpieczeń. Czy zagadnienie tych różnic nie powinno być przedmiotem zawiadomienia skierowanego do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Czy stawki kosztu ubezpieczenia upraw/zwierząt nie powinny być jednolite, a nie zależne od towarzystwa ubezpieczeniowego? Ile wynosi średnia wysokość odszkodowania z polisy zawartej w ramach obowiązującej ustawy? Jaka jest przyczyna wycofania ubezpieczeń upraw rolnych od suszy w roku bieżącym? - pyta ministra poseł ruchu Kukiz'15.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Kiedy następna pula środków na dopłaty do ubezpiec

W zawartych umowach z zakładami ubezpieczeń w sprawie stosow

Jest pomysł na objęcie ubezpieczeniami padnięć zwi

Podlaski samorząd rolniczy złożył wniosek o objęcie dopłatą

Ubezpieczenie upraw rolniczych powinno być obligat

Zdaniem lubelskiego samorządu rolniczego asekuracja upraw ro