Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Wieś to przede wszystkim miejsce produkcji żywności. Będzie obowiązkowa deklaracja dla nowych mieszkańców terenów wiejskich?

Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej apeluje do innych organizacji rolniczych o rozpoczęcie poważnej dyskusji nad wprowadzeniem obowiązkowej deklaracji dla nowych mieszkańców wsi. W opinii członków tej organizacji, każdy wprowadzający się na wieś powinien podpisać oświadczenie związane z występowaniem uciążliwości jakie mogą go spotkać na terenie gdzie prowadzi się działalność rolniczą.

 

W obliczu wielkiego zagrożenia dla rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych, jakie niesie za sobą przygotowany przez ministerstwo środowiska projekt ustawy z 28 marca 2019 r. o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej wyraził stanowczy sprzeciw wobec zaprezentowanego kształtu ustawy. W opinii tej organizacji, przedmiotowy projekt ustawy godzi w interesy małych i średnich gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich, a promuje rozwój wielkich koncernów hodowlanych, które skutecznie eliminują z rynku gospodarstwa rodzinne. - W tym miejscu zwracamy się do wszystkich organizacji rolniczych oraz partnerów i podmiotów branżowych i poparcie starań zmierzających do zapewnienia prymatu działalności rolniczej na terenach wiejskich – czytamy w o apelu Podlaskiego Związku.

 

Podlaska organizacja wnosi aby ustawowo zagwarantować, że obszary wiejskie są i pozostają przede wszystkim miejscem produkcji żywności, tj. uprawy roślin i hodowli zwierząt. Wiodąca rola produkcji rolnej na wsi powinna być utrwalona poprzez wprowadzenie zapisu, iż osoba, która chce wybudować budynek mieszkalny w bliskim sąsiedztwie gospodarstw rolnych oraz gruntów wykorzystywanych do produkcji rolniczej, powinna złożyć oświadczenie, że godzi się z ryzykiem powstawania uciążliwości (w tym także zapachowych) związanych z tą działalnością. - Dlatego wyrażamy apel o poparcie naszego stanowiska, a jednocześnie o włącznie się w twórczą dyskusję nad wypracowaniem oczekiwanego kształtu tej niezmiernie istotnej ustawy – czytamy w komunikacie Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Reformy planowania przestrzennego przyczynią się d

Konflikty pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich prowadząc

Rolnicy i hodowcy nie oczekują od rządu żadnej jał

- Jako środowisko rolnicze z niepokojem oczekujemy na k

Powraca temat ustawy odorowej. Kolejny gwóźdź do t

W drugim lub trzecim kwartale tego roku na tapetę ponownie t