Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9319 EUR EUR - 4,3438 GBP GBP - 4,9277 DKK DKK - 0,5817
Archiwum
20.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,05 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 19.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,15%), kukurydza LIS19 - 163,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 387,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++

Wieś to przede wszystkim miejsce produkcji żywności. Będzie obowiązkowa deklaracja dla nowych mieszkańców terenów wiejskich?

Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej apeluje do innych organizacji rolniczych o rozpoczęcie poważnej dyskusji nad wprowadzeniem obowiązkowej deklaracji dla nowych mieszkańców wsi. W opinii członków tej organizacji, każdy wprowadzający się na wieś powinien podpisać oświadczenie związane z występowaniem uciążliwości jakie mogą go spotkać na terenie gdzie prowadzi się działalność rolniczą.

 

W obliczu wielkiego zagrożenia dla rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych, jakie niesie za sobą przygotowany przez ministerstwo środowiska projekt ustawy z 28 marca 2019 r. o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej wyraził stanowczy sprzeciw wobec zaprezentowanego kształtu ustawy. W opinii tej organizacji, przedmiotowy projekt ustawy godzi w interesy małych i średnich gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich, a promuje rozwój wielkich koncernów hodowlanych, które skutecznie eliminują z rynku gospodarstwa rodzinne. - W tym miejscu zwracamy się do wszystkich organizacji rolniczych oraz partnerów i podmiotów branżowych i poparcie starań zmierzających do zapewnienia prymatu działalności rolniczej na terenach wiejskich – czytamy w o apelu Podlaskiego Związku.

 

Podlaska organizacja wnosi aby ustawowo zagwarantować, że obszary wiejskie są i pozostają przede wszystkim miejscem produkcji żywności, tj. uprawy roślin i hodowli zwierząt. Wiodąca rola produkcji rolnej na wsi powinna być utrwalona poprzez wprowadzenie zapisu, iż osoba, która chce wybudować budynek mieszkalny w bliskim sąsiedztwie gospodarstw rolnych oraz gruntów wykorzystywanych do produkcji rolniczej, powinna złożyć oświadczenie, że godzi się z ryzykiem powstawania uciążliwości (w tym także zapachowych) związanych z tą działalnością. - Dlatego wyrażamy apel o poparcie naszego stanowiska, a jednocześnie o włącznie się w twórczą dyskusję nad wypracowaniem oczekiwanego kształtu tej niezmiernie istotnej ustawy – czytamy w komunikacie Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora: