Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 czerwca 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,7376 EUR EUR - 4,2554 GBP GBP - 4,7704 DKK DKK - 0,5700
Archiwum
24.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 183,75 (+ 1,66%), kukurydza SIE19 - 177,75 (+ 1,14%), rzepak SIE19 - 367,50 (- 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.06.2019 13.20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,80 zł/kg, średnia: 5,31 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Co z wcześniejszą emeryturą dla rolników?

Praca na roli nie jest łatwym zajęciem. Rolnik wykonuje swoją pracę 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, wkładając w to wszystkie siły. Zarządzanie prowadzonym gospodarstwem wymaga nieustannej ciężkiej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Ustawodawca nie przewidział dla tej grupy zawodowej rozwiązań w postaci zastępstw w okresie choroby czy urlopu. Czy to nie są wystarczające argumenty pozwalające na wdrożenie regulacji prawnych, które pozwolą rolnikowi wcześniej udać się na zasłużoną emeryturę?

 

Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38, 1452) przywróciła stan prawny obowiązujący przed 1 stycznia 2013 r., ustanawiając wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednocześnie możliwość przechodzenia rolników na wcześniejszą emeryturę (w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) wygasła z końcem 2017 r.

 

W styczniu br. Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie wieku emerytalnego rolników. - Należy podkreślić, że praca na roli nie jest łatwym zajęciem. Rolnik wykonuje swoją pracę 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, wkładając w to wszystkie siły. Zarządzanie prowadzonym gospodarstwem wymaga nieustannej ciężkiej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Ustawodawca nie przewidział dla tej grupy zawodowej rozwiązań w postaci zastępstw w okresie choroby czy urlopu. Jednocześnie od lat obserwujemy zachwianie wymiany pokoleniowej w rodzinach rolniczych. Niechęć do przejmowania gospodarstw i emigracja młodych ludzi z obszarów wiejskich stanowią przyczyny hamowania rozwoju gospodarstw rodzinnych – napisał poseł Kukiz'15.

 

Mechanizm rent strukturalnych miał zachęcić rolników w wieku przedemerytalnym do przekazywania swoich gospodarstw następcom prawnym w zamian za określone świadczenie pieniężne. Celem rent strukturalnych miała być przede wszystkim poprawa struktury agrarnej polskiej wsi, głównie zwiększenie areału istniejących gospodarstw, dokonanie wymiany pokoleniowej. Z powodu wysokich kosztów finansowych program został wstrzymany w 2009 r. - Warto jednak zwrócić uwagę, że cel, który przyświecał idei rent strukturalnych, pozostaje nadal aktualny. Czy w związku z tym ministerstwo zamierza podjąć działania mające na celu opracowanie mechanizmu na wzór rent strukturalnych? Jeśli tak, to kiedy można spodziewać się wejścia w życie odpowiednich przepisów, a jeśli nie, to dlaczego? - pyta Jarosław Sachajko.

 

Parlamentarzysta w wystąpieniu do ministra próbuje dowiedzieć się przede wszystkim czy resort zamierza podjąć pracę nad ustawą umożliwiającą przechodzenie rolników na wcześniejszą emeryturę (kobiety – 55 lat, mężczyźni 60 lat). Do tematu powrócimy, gdy ministerstwo sformułuje odpowiedź na interpelację przewodniczącego Sachajki. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Nowe kwoty przychodu powodujące zmniejszenie/zawie

Od 1 czerwca 2019 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przycho

Polski rolnik na szarym końcu listy pobranych dota

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko

Dopłaty do krów i świń to pijarowa zagrywka. Pieni

Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa