Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Wiosenne spiętrzenie prac w gospodarstwie

wiosenne spietrzenie prac
Źródło: pixabay.com

W drugiej połowie stycznia pisaliśmy o tym, co robi Pan Jan, rolnik z Podlasia, gdy za oknami zima (otwórz artykuł). Dziś śniegu już nie ma a pracy w gospodarstwie jest tyle, że nie wiadomo w co wsadzić ręce. W dzisiejszym artykule, Pan Adam - rolnik z Mazowsza, opowie jak radzi sobie z wiosennym nagromadzeniem prac.

 

„Wiosną zawsze jest robota, a w tym roku szczególnie.  Pola były tak mokre, że nie dało się wcześniej wjechać. U nas dopiero od kilku dni jest pogoda. Niczego nie przeskoczymy, trzeba uporać się ze wszystkim po kolei. Dziś opryski na chowacza w rzepaku, jutro grzybówka w pszenicy. Zrezygnowałem z siewu jęczmienia jarego i przygotuję w tym miejscu dodatkowe stanowisko pod buraka. Po prostu zabrakło czasu, a jeszcze trzeba w międzyczasie obornik wywieźć.” – opowiada rolnik. „Gospodarzę razem z synem, mamy 80 hektarów ziemi. Jest zatem co robić. Głównie uprawiamy buraka cukrowego, rzepak i pszenicę, ale mamy kilka byczków na opas, więc kilka hektarów obsiewamy roślinami na paszę.” – kontynuuje. „W takich momentach jak wiosna, w gospodarstwie pomaga nam teść. Ciężko by było bez dodatkowej pary rąk do pracy.” – dodaje Pan Adam.

 

Rolnik byki trzyma z myślą o synu. Chce posłać go na studia, więc przyda mu się dodatkowy grosz. Zaniepokojony jest jednak sytuacją polityczną wokół ustawy o ochronie zwierząt, która m. in. zakazuje uboju rytualnego. Ma świadomość, że po wejściu w życie tych przepisów cena w skupach może spaść. Jak twierdzi, utrzymywanie przez niego bydła nie będzie miało wtedy sensu.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski: Rolnictwo musi się rozwijać i

- Polski rolnik będzie mógł tak samo funkcjonować, jak jego

Zakaz uboju rytualnego idzie w odstawkę. Nie będzi

Jak już wczoraj informowaliśmy, ministerstwo rolnictwa rezyg

Nie będzie zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Wczoraj, na konferencji prasowej w Głogowie (woj. kujawsko-p