Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8844 EUR EUR - 4,2794 GBP GBP - 5,0614 DKK DKK - 0,5727
Archiwum
28.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,50 (+ 013%), kukurydza MAR20 - 169,75 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 404,50 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.01.2020 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,44 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++

Siej owies w błoto, będziesz zbierał złoto – stare przysłowie, w tym roku nie do zrobienia, na wczesne siewy nie ma co liczyć

pozne siewy zboz jarych
Źródło: pixabay.com

Jak nie woda, to mróz.” – komentuje sytuację tegorocznych upraw pan Bartosz, rolnik z Mazur. „Nie mam jeszcze zaoranego pola pod pszenicę jarą. Chciałem zasiać 4 hektary, niby niewiele, ale nie ma jak wjechać w pole” – dodaje.

 

W województwie warmińsko – mazurskim pszenica powinna być zasiana do 5 kwietnia. Opóźniony siew jest niekorzystny, gdyż negatywnie wpływa na krzewienie się zbóż, co w efekcie daje mniejszą liczbę kłosów. Efektem końcowym jest spadek plonu.

 

Pan Bartosz ma krowy mleczne. Gospodarzy na 55 hektarach. Uprawia kukurydzę, pszenicę i pszenżyto. Część upraw to łąki i pastwiska. Stado pana Bartosza liczy sobie 50 krów, zwierzęta są pod oceną użytkowości PFHBiPM. Średnia wydajność od krowy to 9,5 tyś. litrów mleka za laktację. Rolnik prowadzi gospodarstwo wraz z 25-letnim synem – Przemysławem.

 

Gospodarze są zaniepokojeni obecną sytuacją pogodową. Z ozimin zasiane mają pszenżyto, które przetrzymało mrozy, lecz pogoda nie pozwala na zabiegi środkami ochrony roślin. Pan Bartosz przyznaje, że nie wykonał zabiegu na chwasty jesienią. Było zbyt mokro. „Pszenżyta mamy 12 hektarów. Jak nie wjedziemy szybko, żeby odchwaścić pole, to nie ma co liczyć na dobre zbiory” – mówi zdenerwowany pan Bartosz. „Do tego jeszcze orka pod pszenicę, zabieg na grzyba, nawozy na łąki. Będzie młyn.” – dodaje rolnik.

Ogłoszenia rolnicze

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Grupa Azoty wzmacnia ofertę innowacyjnych usług dl

Grupa Azoty poinformowała, że zdecydowała się na przedłużeni

Na Kujawach ruszyli z siewem buraków

Od kilku dni w niemal całym kraju czuć wiosnę. Pola przeschł

Wiosenne spiętrzenie prac w gospodarstwie

W drugiej połowie stycznia pisaliśmy o tym, co robi Pan Jan,