Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 lutego 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9413 EUR EUR - 4,3100 GBP GBP - 5,0855 DKK DKK - 0,5768
Archiwum
26.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 192,50 (0,00%), kukurydza MAR20 - 169,75 (0,00%), rzepak MAJ20 - 392,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,30 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++

Co z oziminami? Przed nami mroźny weekend

mrozny weekend
Źródło: pixabay.com

Szykuje się mroźny weekend. W sobotę i niedzielę temperatury w niemal w całym kraju w ciągu dnia spadną poniżej 0. Najmroźniej będzie w południowo – wschodniej Polsce, tam termometry pokażą nawet -8 stopni Celsjusza. W nocy będzie jeszcze mroźniej, poniżej 10 stopni. W dużej części kraju mają wystąpić opady śniegu (pogodynka.pl).

 

Na wschodzie kraju, tam gdzie nie będzie śniegu, rolnicy ruszą z nawozami azotowymi. Możliwe, że będzie to jedyna okazja, żeby wjechać w pola bez szkody dla upraw.

 

W województwach zachodnich pola zostały już zasilone azotem. Taki nagły mróz spędza niektórym rolnikom sen z powiek. Oczywiście najbardziej narażony jest rzepak. Boimy się, także o jęczmień i pszenicę. Ze względu na panujące od pewnego czasu dodatnie temperatury, rośliny powoli się rozhartowują. Ratunkiem mogą być zapowiadane przez synoptyków opady śniegu. Uchroni to oziminy przed niskimi temperaturami i lokalnie występującymi silnymi, mroźnymi wiatrami.

 

Bądźmy dobrej myśli i miejmy nadzieję, że takie ataki zimy się nie powtórzą.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Na Kujawach ruszyli z siewem buraków

Od kilku dni w niemal całym kraju czuć wiosnę. Pola przeschł

Wiosenne spiętrzenie prac w gospodarstwie

W drugiej połowie stycznia pisaliśmy o tym, co robi Pan Jan,

Resort rolnictwa w sprawie niestosowania sankcji w

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała o niestosowanie sank