Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 września 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9267 EUR EUR - 4,3425 GBP GBP - 4,9062 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
18.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,50 (+ 0,29%), kukurydza LIS19 - 164,00 (0,00%), rzepak LIS19 - 384,75 (- 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,14 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++

Co z oziminami? Przed nami mroźny weekend

mrozny weekend
Źródło: pixabay.com

Szykuje się mroźny weekend. W sobotę i niedzielę temperatury w niemal w całym kraju w ciągu dnia spadną poniżej 0. Najmroźniej będzie w południowo – wschodniej Polsce, tam termometry pokażą nawet -8 stopni Celsjusza. W nocy będzie jeszcze mroźniej, poniżej 10 stopni. W dużej części kraju mają wystąpić opady śniegu (pogodynka.pl).

 

Na wschodzie kraju, tam gdzie nie będzie śniegu, rolnicy ruszą z nawozami azotowymi. Możliwe, że będzie to jedyna okazja, żeby wjechać w pola bez szkody dla upraw.

 

W województwach zachodnich pola zostały już zasilone azotem. Taki nagły mróz spędza niektórym rolnikom sen z powiek. Oczywiście najbardziej narażony jest rzepak. Boimy się, także o jęczmień i pszenicę. Ze względu na panujące od pewnego czasu dodatnie temperatury, rośliny powoli się rozhartowują. Ratunkiem mogą być zapowiadane przez synoptyków opady śniegu. Uchroni to oziminy przed niskimi temperaturami i lokalnie występującymi silnymi, mroźnymi wiatrami.

 

Bądźmy dobrej myśli i miejmy nadzieję, że takie ataki zimy się nie powtórzą.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Na Kujawach ruszyli z siewem buraków

Od kilku dni w niemal całym kraju czuć wiosnę. Pola przeschł

Wiosenne spiętrzenie prac w gospodarstwie

W drugiej połowie stycznia pisaliśmy o tym, co robi Pan Jan,

Resort rolnictwa w sprawie niestosowania sankcji w

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała o niestosowanie sank