Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 września 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9267 EUR EUR - 4,3425 GBP GBP - 4,9062 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
18.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,50 (+ 0,29%), kukurydza LIS19 - 164,00 (0,00%), rzepak LIS19 - 384,75 (- 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,14 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++

Jesienią często na polach stała woda - czy w związku z tym można wywieźć obornik na pola zimą?

obornik na pola zima

Przepisy mówią jasno, że rolnicy nie mogą nawozić pól obornikiem, gnojowicą, ani gnojówką od końca listopada do pierwszego marca. Ubiegły rok nie dał jednak możliwości wywiezienia nawozów naturalnych na pole w dozwolonym czasie.

KRIR wnioskowała o odstąpienie od tych terminów tej zimy. Agencja nie spojrzała przychylnie na ten wniosek. Uargumentowała swoją decyzję tym, że rozwiezienie nawozów naturalnych nie jest zabiegiem niezbędnym a niekorzystne warunki pogodowe nie mogą być uznane ogólnie jako siła wyższa.

Istnieje jednak pewna możliwość legalnego wywiezienia nawozu naturalnego na pole w okresie zimowym. Złe warunki pogodowe mogą być uznane, jako siła wyższa, ale na drodze rozpatrzenia konkretnego przypadku. W związku z tym, zainteresowany rolnik powinien złożyć pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach do biura powiatowego ARiMR w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym zainteresowany jest w stanie wykonać daną czynność. Następnie musi dostarczyć dowody potwierdzające wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności (‘siły wyższej’).

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Nadchodzi czas jesiennych, pożniwnych prac polowyc

W związku z rozpoczęciem jesiennych, pożniwnych prac polowyc

Warunki przechowywania obornika bezpośrednio na gr

W związku z wnioskiem samorządu rolniczego w sprawie składow

Obornika nie zastąpisz!

Bobik nawożony mineralnym nawozem zawierającym NPK lub PK da

Wiadomość z kategorii: