Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 lutego 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9413 EUR EUR - 4,3100 GBP GBP - 5,0855 DKK DKK - 0,5768
Archiwum
26.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 192,50 (0,00%), kukurydza MAR20 - 169,75 (0,00%), rzepak MAJ20 - 392,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,30 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++

Jak korzystać z doradztwa żywieniowego proponowanego przez wytwórnie pasz?

z gospodarstwa obora-uciazliwosc-zapachowa-protest

Zakłady zajmujące się wytwarzaniem i przetwórstwem pasz mają dziś bogate oferty dla niemal wszystkich utrzymywanych w gospodarstwach zwierząt. Konkurencja sprawiła, że jakość tych produktów jest dobra i ceny są podobne.

Firmy paszowe, aby przyciągnąć do siebie nowych klientów stosują różne zabiegi, od rabatów począwszy a na doradztwie skończywszy.

Rolnicy są atakowani z każdej strony przez przedstawicieli handlowych najróżniejszych firm. A czym gracz – rolnik jest większy, tym większe zainteresowanie ze strony sprzedających. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? I jak nie dać się naciągnąć?

Musimy myśleć długodystansowo. Nie powinno nam zależeć na pojedynczej transakcji, ale na długotrwałej współpracy. Jak już wspomniano, na rynku konkurencja jest duża. Bardzo cenną ofertą, z punktu widzenia rolnika, powinno być doradztwo żywieniowe. Oczywiście każdy doradca będzie promował produkty swojej firmy, często takie, na których może najwięcej zarobić. Tu pojawia się jednak zadanie dla rolnika – umieć korzystać z wiedzy takiego doradcy i jednocześnie nie dać się zwieść. Jak to zrobić? Przede wszystkim myśleć, porównywać i sprawdzać. Musimy nauczyć się słuchać, bo może jest kilka rzeczy, które warto poprawić, które robimy źle. Nie należy jednak przyjmować gotowego rozwiązania jako pewnik. Na początku współpracy z jakąś konkretną firmą powinno stosować się zasadę ograniczonego zaufania. Może warto porównać ofertę jednej firmy z innymi? Wysłuchać różnych doradców, poczytać na własną rękę i dopiero wtedy podjąć decyzję?

Nie bądźmy jednak sceptycznie nastawieni do doradztwa jakie proponują nam zakłady paszowe. Firmom paszowym też zależy na kliencie. Pamiętajmy, że z ich perspektywy, klienta trudno zyskać a bardzo łatwo stracić. Wniosek? Nie dajmy się naciągnąć, ale dajmy szanse sobie pomóc. Unikajmy jednorazowych transakcji, bądźmy czujni a na początku współpracy sprawdzajmy wiedzę przedstawicieli w innych źródłach.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Hodowcy bydła z Małopolski proszą o pomoc w zorgan

W odpowiedzi na apel dyrektora Małopolskiej Izby Rolniczej,

Chiny stawiają na zmniejszenie wykorzystania białk

Oczekuje się, że roczne zużycie śruty sojowej do produkcji p

Mniejsze zapotrzebowanie na zboża paszowe w UE, al

W bieżącym sezonie unijna produkcja pasz przemysłowych ma si