Matif: Nieznaczne odbicie od dna. Cena pszenicy ponownie przekroczyła poziom 200 EUR/t

Redakcja
matif, giełda, zboża, ceny zbóż, notowania zbóż, notowania rzepaku

- Weekendowe zmasowane ataki rosyjskie na infrastrukturę czarnomorskich portów na Ukrainie wspierają wzrost notowań kontraktów na zboża. Wycena unijnej pszenicy (stary zbiór) wróciła powyżej poziomu 200 EUR/t, także pod wpływem gorszych perspektyw nowych zbiorów u kilku kluczowych europejskich producentów – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

Nadal na rynku globalnym dominuje najtańsza rosyjska pszenica, która odbiera nabywców dostawcom amerykańskim i unijnym. We wtorek egipski GASC ogłosił przetarg na zakup pszenicy (poprzedni został anulowany ze względu na zbyt wysoką cenę), a jego wyniki pokażą aktualne ceny tego zboża na rynku. Kukurydza drożeje od początku marca po uaktywnieniu się popytu ze strony międzynarodowych importerów, ale też pod wpływem zapowiedzi ograniczenia areału na Ukrainie.

 

 

Inwestorzy spekulacyjni zamykają część swoich krótkich pozycji (odkupują kontrakty) po tym jak notowania giełdowe zbóż i soi spadły na 3-4 letnie minima i zabrakło na razie nowych wiadomości rynkowych, które mogłyby uzasadniać jeszcze niższe ceny.

 

W Paryżu rzepak (seria najbliższa) wyceniany jest powyżej 445 EUR/t (19.03.2024) po wzroście o 3 euro w poniedziałek i 20 euro w skali miesiąca. W odbiciu notowań unijnych nasion sprzyjają ostatnie wzrosty za oceanem i słabsze perspektywy nowej produkcji w UE. Według Strategie Grains tegoroczne zbiory rzepaku w UE będą o 8% niższe (r/r) i wyniosą tylko 18,3 mln ton.

 

Notowania nasion oleistych rosną w marcu po obu stronach Atlantyku. Głównym motorem napędowym jest rekordowy przerób soi w USA, oraz gwałtownie rosnące cen oleju palmowego i ropy. Ceny ropy naftowej odbiły w górę po serii skutecznych ataków ukraińskich na rosyjskie rafinerie. Ropa ciągnie w górę oleje roślinne i nasiona oleiste wykorzystywane do produkcji biopaliw.

 

Canola (kanadyjski rzepak) drożeje też ze względu na oczekiwany spadek areału pod tegoroczne zbiory. StatCan oczekuje się, że powierzchnia rzepaku spadnie w tym roku Kanadzie o 3,1% (r/r) do 21,4 mln akrów. Spadek oczekiwanej powierzchni zasiewów spowodowany jest niskimi cenami rzepaku, a także innymi problemami, takimi jak wilgotność gleby w zachodniej Kanadzie.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 19.03.2024:

 

ewgt notowania pszenica matif 19 03 24 cenyrolnicze pl

 

Źródło: Andrzej Bąk (eWGT)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz