W maju mogą nastąpić dalsze obniżki cen nawozów azotowych i fosforowych

Redakcja
ceny nawozów, nawozy mineralne, nawozy potasowe, nawozy fosforowe

Ceny mocznika i saletry amonowo-wapniowej (KAS) w niemieckich portach importowych spadły. Presja spadkowa na rynku światowego dociera w coraz większym stopniu do Europy.

 

Zeszłotygodniowy atak Iranu na Izrael wzbudził obawy, że na Bliskim Wschodzie może wybuchnąć poważny konflikt, który będzie miał wpływ na ceny mocznika i innych nawozów. Tak się nie stało i ceny mocznika w większości głównych portów eksportowych nadal spadały lub przynajmniej utrzymywały się na stabilnym poziomie. 

 

Zapasy mocznika u głównych eksporterów pozostają na bardzo dobrym poziomie, natomiast popyt zarówno na najbliższy sezon, jak i na przyszły sezon pozostaje ograniczony. Ostatni indyjski przetarg zaowocował jedynie zaskakująco ograniczonym wolumenem zakupów. Jednocześnie powrót Chin do eksportu w nadchodzących miesiącach będzie powodował dodatkową presję cenową na mocznik i inne nawozy azotowe.

 

Ceny azotanu amonu pozostają stosunkowo stabilne we Francji i pozostałej części Europy, ponieważ wiele linii produkcyjnych w Europie jest nadal zamkniętych, a europejskie ceny gazu ostatnio ponownie wzrosły. Dodatkowo na rynek azotanu amonu wpływają ograniczenia eksportowe, z jakimi borykają się rosyjscy eksporterzy azotanu amonu. 

 

Ceny mocznika na Bliskim Wschodzie spadły o około 10 dolarów tydzień do tygodnia i kształtują się na poziomie około 310 dolarów za tonę w kwietniu i 300 dolarów za maj/czerwiec. W Egipcie ceny spadły z 320 dolarów do 310 dolarów w kwietniu i 300 dolarów w maju. Ceny siarczanu amonu i amoniaku pozostały stabilne pomimo spadku cen mocznika. 

 

Międzynarodowy spadek cen DAP nie dotarł jeszcze całkowicie do Europy, a większe dostawy spodziewane są jeszcze w tym miesiącu.

 

 

Jakie ceny w Niemczech?

 

W niemieckich portach importowych spadły ceny mocznika i saletry amonowo-wapniowej (KAS). Słabe euro, które powoduje, że import denominowany w dolarach jest droższy, mogło zapobiec silniejszemu spadkowi cen. Ceny pozostałych nawozów uległy niewielkim zmianom. 

 

W maju mogą jednak nastąpić dalsze obniżki cen nawozów azotowych i fosforowych. Na koniec kwietnia ceny spotowe mocznika w niemieckich portach importowych wyniosły niecałe 430 euro za tonę, czyli były o prawie 10 euro niższe niż w poprzednim tygodniu. 

 

Spadły także wymagania cenowe handlowców i importerów na saletrę amonowo-wapniową (KAS). W portach importowych i punktach sprzedaży hurtowej płaci się obecnie dobre 300 euro za tonę. To o 5 euro mniej niż w poprzednim tygodniu. Nawóz płynny w postaci roztworu azotanu amonu i mocznika (AHL) nadal jest sprzedawany po 295 euro za tonę: są to takie same ceny jak w zeszłym tygodniu. 

 

W przypadku Kornkali handlowcy pobierają obecnie o 5 euro więcej niż w zeszłym tygodniu, czyli prawie 340 euro za tonę. Jednak w tym tygodniu ceny na wielu dużych rynkach potasu nieznacznie spadły. 

 

Za fosforan dwuamonowy (DAP), w tym tygodniu w portach importowych trzeba będzie zapłacić 645 euro za tonę. To takie same ceny jak w zeszłym tygodniu.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz