kps

skiba

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Poradnik uprawy soi w Polsce.

Redakcja

Soja ma wysokie wymagania temperaturowe i jednocześnie wysokie zapotrzebowanie na wodę w okresie kiełkowania. Dlatego wybór odpowiedniego momentu na wysiew ma kluczowe znaczenie.

Polecamy lekturę naszego poradnika, jak zoptymalizować polową zdolność wschodów.

Soja to roślina dnia krótkiego ze stosunkowowysokimi wymaganiami termicznymi. Najlepiej rozwija się w ciepłych miejscach uprawowych kukurydzy na ziarno. Kluczowym dla dobrej zdolności polowej wschodu jest wybór odpowiedniego momentu wysiewu. Temperatura gleby nie może być niższa niż 10 °C, ponieważ soja wykorzysta zbyt dużo energii i zbyt dużo czasu na okres wschodów. Oprócz tego gleba do wysiewu nie powinna być zbyt sucha, ponieważ soja ma wysokie zapotrzebowanie na wodę w okresie kiełkowania. Wynika to z dużych nasion, które do napęcznienia potrzebują znacznych ilości wody.

 

Wskazówka 1: Sprawdzić zdolność kiełkowania!

Materiał siewny soi jest bardzo wrażliwy. Dlatego przed wysiewem należy koniecznie sprawdzić zdolność kiełkowania w glebie docelowego pola. W przypadku zbyt długo przechowywanego materiału siewnego zaobserwowano opóźniony rozwój w początkowym okresie. Dlatego w przypadku materiału siewnego zbyt długo przechowywanego oraz materiału siewnego z własnej uprawy należy oprócz zdolności do kiełkowania sprawdzić również jej energię kiełkowania i uwzględnić te czynniki przy gęstości wysiewu.

 

Wskazówka 2: Podłoże musi być możliwie równe i rozdrobnione

Uprawę należy podejmować na dobrze obsuszonej glebie, ponieważ rośliny są wrażliwe na zagęszczenie roli. Na ciężkich glebach powstaje niebezpieczeństwo zamulania. Zaskorupienia prowadzą do nieregularnego wschodu.

Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zamulania lepiej jest dokonać siewu punktowego, odległość 30 lub 45 centymetrów między rzędami.

Aby zmniejszyć straty w plonie, powierzchnia gleby musi być możliwie równa i wolna od zalegających kamieni, aby móc nastawić zespół żniwny przy młóceniu na możliwie najniższą wysokość.

 

Wskazówka 3: Wcześniej szczepiony materiał siewny ponownie zaszczepić

W praktyce zaszczepione wcześniej ziarna siewne wykazywały w ostatnich latach znaczne osłabienie, przede wszystkim w obliczu niekorzystnych warunków ramowych jak zbyt długi czas schnięcia, wilgoć czy zimno. Przy pierwszej uprawie soi na polu w płodozmianie zaleca się dlatego ponowne zaszczepienie już szczepionego materiału siewnego.

 

Wskazówka 4: Nie wysiewać za wcześnie

Z powodu relatywnie wysokich wymagań termicznych wysiewu należy dokonywać w momencie, kiedy temperatura gleby wynosi powyżej 10°C, od połowy kwietnia do początku / połowy maja. Zbyt wczesny wysiew może, w przypadku wilgotno - chłodnej pogody, powodować wysokie szkody w fazie kiełkowania i duże zachwaszczenie. Wysiew należy zakończyć możliwie do 15 maja. W przypadku wysiewu od połowy maja, plonu można się często spodziewać dopiero w połowie października.

 

Wskazówka 5: Gęstość wysiewu w zależności od odmiany

  • Odmiany 00 gęstość wysiewu ok. 55-60 nasion zdolnych do kiełkowania /m²
  • Odmiany 000 gęstość wysiewu ok. 65-70 nasion zdolnych do kiełkowania /m²
  • W przypadku deszczowania gęstość wysiewu mniejsza o 10 procent

 

Wskazówka 6: Głębszy wysiew w przypadku stosowania herbicydów doglebowych

  • 2 cm przy wczesnym wysiewie, ciężkiej lub zimnej glebie
  • 3 do 4 cm przy późnym wysiewie, lekkiej, ciepłej lub suchej glebie
  • 4 do 5 cm przy zastosowaniu herbicydów doglebowych lub ataku ptaków

 

Wskazówka 7: Siew punktowy przynosi korzyści

Pneumatyczny wysiew punktowy jest lepszy niż wysiew rzędowy, ponieważ obniża koszty materiału siewnego i zapewnia dokładne, głębokie umieszczenie materiału. Wysiew punktowy gwarantuje również najmniejsze uszkodzenia delikatnych nasion (bez tarcz buraczanych!). Podczas wysiewu należy jechać powoli (nie szybciej niż 6 km / h), aby unikać przepustów.

 

Wskazówka 8: Nie stosować nawozów azotowych!

Nigdy nie stosować azotu, ponieważ na korzeniach nie wytworzy się dostateczna ilość brodawek. Z tego samego powodu należy unikać nawozów organicznych, w szczególności obornika. Gleby bogate w azot, np. poprzez wieloletnie nawożenie organiczne, mogą być problematyczne przy tworzeniu się brodawek. Mogą one również, w przypadku mineralizowania, po opadach powodować latem opóźnione dojrzałości, a co się z tym wiąże również terminu zbioru.

 

Wskazówka 9: Zapobiegać atakom ślimaków

Możliwie jak najbardziej odleżała rola. W przypadku ataku ślimaków zastosować zwalczanie brzegowe przy użyciu środka do zwalczania ślimaków dopuszczonego w uprawach lub wapna palonego.  

 

Wskazówka 10: Stosować oprysk herbicydowy w okresie przedwschodowym

Herbicydy przedwschodowe są podstawą dobrego zwalczania chwastów w uprawie soi. Są one relatywnie skuteczne, np. na komosę białą potocznie nazywaną łobodą, jeżeli stosowane są na wilgotnej, dobrze doprawionej glebie, bez brył. Szerokie działanie wykazuje Artist (flufenacet+metrybuzyna) - 2,0 kg (ciężka gleba) lub 1,5 kg/ha (lekka gleba).

Artist (1,5 - 2,0 kg/ha) można w razie potrzeby łączyć też z 0,2 l/ha Centium 36 CS (Chlomazon) dla wzmocnienia działania przeciwko przytuli czepnej czy rdestu. Potrójna kombinacja z Spectrum + Centium 36 CS + Sencor WG (0,8 + 0,2 + 0,3) zwalcza również relatywnie szerokie spektrum chwastów.

 

 

Źródło: na podstawie agrarheute.de po konsultacji z:

mgr inż. Mariusz Kowalski
Katedra Agronomii
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu